Ještě v září a pak snad volič Městec změní

Josef Kozel

Josef Kozel
23.06.2026 15:10:20

V pondělí 22.června proběhlo řádné zastupitelstvo města. Nemělo režii naočkovaného publika - z veřejnosti přišlo pár stálých tváří, mělo dost omluvenek z řad zastupitelů napříč uskupeními, a také bylo předposledním před komunálními volbami. Očekával se tedy nekonfliktní průběh, maximálně 2-3 témata k prodiskutování. Tak nějak to ale neproběhlo...

/_files/GLO_ART/a2ff4a08-cb35-4957-8c0d-33a3f4b66324/cover.jpg

Příprava a podklady - je rada radou města?

Zákon o obcích definuje pravomoci zastupitelstva, rady města a starosty. Vždy bylo základem, že pro jednání zastupitelstva jsou předkládány podklady, které má rada odsouhlasené, doporučí jejich schválení a má je opřené o stanoviska odborníků. Tak nějak jsme si zvykli, že se to v našem heřmanoměsteckém provedení úplně nedaří.

Zveřejněním podkladů by mělo být i veřejnosti umožněno, aby se na projednavané body mohla podívat, případně i zastupitelům či osobní účastí mít možnost se k navrženému vyjádřit. To je princip komunální politiky. Ale u nás je to jaksi jinak a červnové jednání zastupitelstva to opět potvrdilo. Rozpočtové opatření - tedy základní financování chodu města - je upraveno v den jednání. Jedna z položek dokonce i s textem, že není dosud vyjasněno. Zápisy z rady města jsou zveřejněny na webu města zpětně až v den jednání. Stěžejní dokument příspěvkové organizace města, tedy zřizovací listina, je zaslán zastupitelům pár dní před konáním zastupitelstva - rada jej neprojednala, finanční dopady vedoucí finanční odboru MěÚ ani samotný ředitel SPOKULu neměli možnost předat a veřejnost? Ta pro změnu "novou zřizovačku" neviděla vůbec.

Nutno však přičíst ke cti paní místostarostce, která ve snaze situaci řešit nakonec bod stáhla a bude připraven na září.

Obecně chápu, že nově zbudovaná sportovní infrastruktura potřebuje svého správce a směr SPOKUL se logicky nabízí. A to i já rád podpořím. Když už ale umíme slavnostně před kamerami otevřít a chlubit se v Leknínu, že onu novou sportovní příležitost máme, měli bychom umět vše dotáhnout i provozně a finančně. Hodit vše na hrb někomu bez dalšího stanovení a vysvětlení, to ideál opravdu není. Možná jsem naivní, ale věřím, že paní místostarostka v průběhu léta vše odladí, stanoviska ke změně doplní - nechá schválit a doporučit radou a poté i řádně zveřejní s podklady pro zářijové zastupitelstvo. U ní snahu reagovat na podněty zastupitelů vidím. Pokud tomu tak bude, tak i já budu o to radostněji hlasovat.

O terminálu informovat netřeba, o prodeji pozemků klidně hlasovat proti stanovisku architekta města i správy majetku

Činnost rady byla předložena rovněž jak je již zvykem a to opisem všech usnesení. Nějak se však nevešly informace o činnosti pracovní skupiny zastupitelstva určené pro komunikaci s Pardubickým krajem a pro oživení terminálu včetně návazností na změny jízdních řádů. A to jsem měl dobrý pocit, že si nás rada města v červnu přizvala na společné jednání, probrala s námi stav a došlo k všeobecní shodě nad dalším postupem. Starosta nějak zapomněl na dohodu informovat v městském zpravodaji. Tak se rozhodl, že ani zastupitelstvo tuto informaci nepotřebuje.

Přitom se za těch několik málo měsíců podařilo odpracovat to, co za předchozí dva roky ne. A teď mám na mysli věci pozitivní, jako je vyřešení odstavného stání autobusů u vlakového nádraží, aby nepřejížděly zbytečně na náměstí. Úpravy terénů, smlouva s drahami i info k dopravcům, aby od 1.7. měli tuto možnost je dobře odvedená práce. Stejně jako eliminování hrozby nadměrného poplatku Pardubickému kraji za zvýšené kilometry z původního nápočtu cca 1 milion korun ročně na pochopitelných cca 50 tisíc za spoje dle požadavků našeho města. A nikde nezaznívá ani informace, že se žádná apokalypsa od března nekoná. I čísla, která kraj městu předložil neznamnejí zásadní dopad pro počty cestujících. Ale stále nemáme ideál. Stále nám některé věci v návaznosti spojů nefungují. Abychom ještě stav vylepšili, tak ale je třeba pracovat dál. Být aktivní. Hledat řešení. A čas pro nejlepší možné změny od prosince se nám krátí. Město musí definovat požadavky a připravenost do 30.9. Nějak se obávám, že pan starosta tuto vizi nesdílí a raději opakuje, jak to nejde. Ale třeba mne překvapí i on.

PS k činnosti rady: ještě jedno ticho mi vadí - PROTIPOVODŇOVÁ OPATŘENÍ... tak jako bylo ticho s terminálem, který zel prázdnotou a dohnala nás až hrozba finančního postihu a vrácení dotace, tak zastavený příběh poldru a hon za chimérou tvorby čehosi v zámeckém parku taky končí tichem. Tady nás ale nemusí dohnat finanční postih. Tady nás může dohant voda a to je pro mne představa děsivá. Přesto se mlčí.

K čemu se nemlčelo byly pozemky. Až na jeden příběh bylo vždy předloženo v souladu se stanovisky architekta, správy majetku města či osadního výboru. Zastupitelé tak bez větších debat návrh rady města podpořili. Logické. Ale předložit souhlas s prodejem proti odbornému názoru architekta města, proti stanovisku odboru Správy majetku města, kdy oba předkládali i důvody proč ne - to už chce odvahu. Ještěže mají zastupitelé své hlavy a slepě toto doporučení rady města nepodpořili.

Hospodaření města - handrkujeme se s dodavatelem prací z roku 2024

Osm let v pozici starosty mne jasně naučilo, že základ všeho ve městě je hospodaření. Rozpočet města je stěžejní dokument. Chápu i roky, kdy se jde do mínusu a financuje z přebytků let minulých. Chápu a podporoval jsem i účelové úvěry, pokud to neslo městu řešení s bydlením, opravou silnic či finančně náročnou výstavbou vůbec.

Poslední volby měly téma, že město je zadluženo a mě se jen težko vysvětlovalo, že dostavbou terminálu bude naopak město ve finanční kondici. Lidé vymyšleným chimérám uvěřili a podle toho volili. Živé město tehdy neuspělo. Jaro po volbách a připsání dotace na účet města ukázalo, že jsem měl pravdu a finanční prostředky má město na svůj provoz i investiční činnost dostatečné. A tak žijeme rok od roku v mínusech a spotřebováváme. Volební rok si však zaslouží rekord. Přijetím rozpočtové změny zastupitelstvo určilo, že budeme hospodařit se "sekyrou" mínus 30 milionů. Omlouvám se, ale větší vyžranost města bez zásadní velké investice s takovýmto mínusem bych si představit nedovedl. Tohle já podpořit neumím.

Co však bylo ještě větší ostuda - příběh s nedokončeným finančním vyrovnáním s dodavatelem prací v MŠ Jiráskova. Dokončit práce v roce 2024 a muset podstoupit handrkování a komentáře v červnu 2026 i s tím, že město stále nebylo schopno vůči němu zbylý milion vyfinancovat... to je strašidelný. Za takové město se stydím i při vědomí, že onen dodavatel, taky vše neuměl (což sám přiznal) administrativně řešit. Ale ve školce odvedené práce nikdo nezpochybňuje. Paní ředitelka byla přítomna a jistě by řekla proti kvalitě svoje. Naopak co paní ředitelku Celundovou znám, tak si vše pečlivě pohlídala v rámci svých možností a pravomocí v době realizace. Tohle je ostuda jak hrom a vůbec by neměla být předmětem veřejného jednání, naopak maximální snahou k důstojnému vyřešení.

Ještě jeden díl v září - pak to má v rukou volič

Sociální sítě, poštovní schránky i ulice už nabízí předvolební čas. Profilují se uskupení, profilují se jejich hlavní tváře. Přichází do kolbiště nový subjekt HLAS s Tomášem Morávkem v čele, tradiční lidovecký brand se změnil na SPOLEČNĚ PRO HM s lídrem a populární kulturní a společenskou tváří města Dalimilem Nevečeřalem. Stavájící velitelé města zatím úplně nevelí do útoku na voliče, ale předpokládám, že paní místostarostka Zuzana Dvořáková (Heřmani) i starosta města Aleš Jiroutek (Patrioti) své voliče rovněž osloví.

ŽIVÉ MĚSTO je připraveno. Já osobně z osmiletou zkušeností starosty města taky. Chci zpátky město, za které se nebudu stydět. Chci jeho rozvoj čitelný, financování s plnou odpovědností a co nejvíce jednotné zastupitelstvo. Vytratilo se v mých očích za ty čtyři roky z města a jeho řízení hodně. Nepopírám, že i povedené věci má za sebou současná koalice. Ale pachuť z červnového zastupitelstva mne utvrzuje, že takhle dál v našem městě nemůžeme.

Ještě jedno jednání ve současném složení nabídne září. Bude to poslední před říjnovými volbami. Pak musí pomoci volič. Snad najde svou volbou ty, kteří chtějí fungovat ve prospěch města kolektivně, s respektem a důvěrou mezi sebou. Další čtyři roky v této podobě a takto řízené město by nás poslaly o další patra níž. A to bych Heřmanovu Městci pravdu nepřál.